E-learning

 

NASZE SUKCESY

 

SOCRATES


 

WAŻNE STRONY

Bezpieczna Szkoła

http://bezpieczna-szkola.com/bezpieczna-szkola-2012-i-tura.html

BIP

SONDA

Co najchętniej robisz w czasie wolnym?
 
„Baw się i ucz z Ignacym!” – poznaj historie wybitnych osób, których odwaga i determinacja zmieniły świat PDF Drukuj Email
Członkowie Szkolnego Koła Naukowego „Wynalazcy” pod czujnym okiem koordynatorek p. E. Pieróg i L. Kutrybały ponownie przenieśli się w przeszłość, aby poznać  pierwszą bohaterkę  IV edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „ Być jak Ignacy”. Jest nią Stanisława Adamowiczowa.

Była lekarzem – społecznikiem. Pragnęła, żeby  ludzie mieli lepsze warunki do leczenia się i łatwiejszy dostęp do wiedzy o chorobach.  Utworzyła szkoły  higieny i katedry higieny na polskich i zagranicznych uniwersytetach. Prowadziła statystyki o zachorowaniach na choroby zakaźne w największych polskich miastach .Była redaktorką Przeglądu Epidemiologicznego oraz współautorką wielu książek o higienie i epidemiologii, np. podręczników „Higiena ogólna” i „Podręcznik kontrolera sanitarnego”. Badała również zagadnienie alkoholizmu wśród dzieci.
Czym jest choroba, epidemia, pandemia? Co to jest stetoskop?  Co to jest odporność i dlaczego się  szczepimy? Co robić, żeby być zdrowym? Dlaczego w okresie jesienno – zimowym zwiększa się zachorowalność?  Jak dbać o higienę osobistą? Jak radzić sobie ze stresem?
O tym, że zdrowie jest najcenniejszym darem nie trzeba nikogo przekonywać. Wiedzą o tym mali i dorośli. Po przeprowadzeniu szeregu różnorodnych zajęć uczniowie nie mieli problemu z odpowiedzią na powyższe pytania. Higienistka szkolna p. Teresa Świątek przybliżyła im informacje o profilaktyce chorób wirusowych, bakteryjnych i pasożytniczych. Dzięki współpracy z Firmą LUXMED  przed odbywającym się zebraniem z rodzicami przygotowali tablice poglądowe na temat chorób i ważności szczepień w życiu człowieka. Odegrali przed rodzicami dramę „ Szczepionka górą”. Prezentowali ułożone przez siebie wierszyki i rymowanki pt.” Dlaczego warto się szczepić” oraz plakaty „ Jak dbać o higienę osobistą”.  Zorganizowali konkurs „ Lepiej zapobiegać niż leczyć” dla uczniów klas V – VI. „ Mikstury naszych babć” – to warsztaty, które przeprowadziła przedstawicielka Koła Gospodyń Wiejskich p. Magdalena D. Podzieliła się cennymi przepisami na  „leki”  z naturalnych składników (np. miód, cynamon, cytryna, kurkuma, imbir, goździki).Na bazie tych przepisów uczniowie sporządzili swoje zdrowotne eliksiry.
Wiadomo nie od dziś, że stres nie jest sprzymierzeńcem dobrego zdrowia, dlatego też członkowie koła zademonstrowali rówieśnikom metody relaksacyjne, które pozytywnie wpływają na stres, wzrost koncentracji, stabilność, poprawę umiejętności słuchania, wzrost ambicji, umiejętność dostosowania się do środowiska. Uzmysłowili im również, że aktywny tryb życia wpływa na dobre samopoczucie. Zalecili wszystkim  robienie  10 000 kroków dziennie.
                                                                                                                                 L.K.,E.P.
 
Byjoomla Synegy Font changer Byjoomla Synegy Font changer Byjoomla Synegy Font changer

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa


Wolontariat


MAPA KULTURY

 

KOMISJA EUROPEJSKA


 

FRSE

Erasmus+

eTwinning

KOŁO MUZYCZNE


 

KOŁO EKOLOGICZNE

 

WERSJE JĘZYKOWE

GOŚCIMY

Naszą witrynę przegląda teraz 12 gości