Poznajemy dzieje Mielca PDF Drukuj Email
21 pażdziernika 2019 r. uczniowie klasy 2a wraz z opiekunami - p.Jolantą Gawryś i p.Dortą Krupą udali się na wycieczkę do Mielca. Najważniejszym punktem programu była wizyta w Muzeum Regionalnym - Pałacyk Oborskich. W muzeum odbyła się bardzo ciekawa lekcja z historii miasta. Pani przewodnik opowiedziała o rodzinie Oborskich, pokazała meble, zdjęcia, przedmioty z czasów zamieszkania dworku przez właścicieli.

Następnie uczniowie obejrzeli ciekawą wystawę obrazującą czasy przedwojenne miasta i lata II wojny światowej. Autentyczne zdjęcia, ubrania, przedmioty codziennego użytku i wojenne akcesoria wojskowe wzbudziły duże zainteresowanie drugoklasistów. Uczniowie obejrzeli również w "starym kinie" bardzo intersujące filmy, w których najstarsi mieszkańcy Mielca wspominali czasy międzywojenne i lata wojny. Na koniec wizyty w muzeum dzieci odbiły pieczątki na kartach upamiętniających dawne lata.

Kolejnym punktem programu był spacer i odpoczynek w Parku Oborskich. Największe zainteresowanie wzbudziła fontanna, do której można było wrzucić grosik na szczęście i plac zabaw przypominający zamek, na którym dzieci mogły wykazać się sprawnością i zręcznością.

W piękny jesienny dzień bardzo podobał się spacer bulwarami wzdłuż Wisłoki. Po obejrzeniu rzeki uczniowie odnajdywali zabytki Starego Miasta, które wcześniej widzieli na zdjęciach i filmie w muzeum. Przez pryzmat historii dostrzegali zabytkowe odrestaurowane budynki - Kościólek św. Marka, Bazylikę Mniejszą pw. św. Matusza, zabytkowe budyneki wzdłuż najstarszej mieleckiej wybrukowanej ulicy Kościuszki - budynek szkoły muzycznej i dawnej apteki oraz kamieniczki przy Starym Rynku.

Na koniec spotkania z dziejami Mielca dzieci wysłuchały legendy opowiedzianej przez smoka Gryfa na rynku Starego Miasta i odpoczęły przy nowoczesnej fontannie.

Wycieczka dotarczyła najmłodszym wielu wrażeń, ciekawych informacji i pozwoliła spojrzeć w inny sposób na mijane podczas rodzinnych wyjazdów do naszego najbliższego miasta miejsca.
J.G.