Koło historyczne PDF Drukuj Email
TAKĄ KUŹNIĘ ZOBACZYĆ MOŻNA JUŻ TYLKO W SKANSENIE

30 marca br. Koło Historyczne miało niecodzienna okazję zobaczyć starą oryginalną kuźnię, wykonaną z drewnianych bali i uszczelnianą mchem oraz gliną. Takie kuźnie można dzisiaj spotkać jedynie w skansenach. Jej właściciel pan Stanisław Opiela mieszka w Ociece koło Ropczyc i zawód kowala wykonywał ponad 60 lat. Był on dla niego, nie tylko źródłem dochodu, ale i wielką pasją. Z łezką w oku wspomina czasy, kiedy to jego kuźnia tętniła życiem i mógł w niej świadczyć usługi kowalskie okolicznej ludności. Szczególnie dużo pracy miał na wiosnę, gdy miejscowym rolnikom potrzebne były narzędzia do uprawy roli. Pan Stanisław ze względu na swój wiek, nie jest już w stanie pracować w kuźni, na której wyraźnie widać ząb czasu. Przywiązanie właściciela do niej, jest jednak tak wielkie, że pomimo złego stanu technicznego nie podjął decyzji o rozbiórce obiektu, a wspomnienia o dawnych czasach napełniają go radością i dostarczają energii do dalszego życia.
zobacz galerię