E-learning

 

NASZE SUKCESY

 

SOCRATES


 

WAŻNE STRONY

Bezpieczna Szkoła

http://bezpieczna-szkola.com/bezpieczna-szkola-2012-i-tura.html

BIP

SONDA

Co najchętniej robisz w czasie wolnym?
 
Wycieczka klas piątych w Góry Świętokrzyskie PDF Drukuj Email
7 i 8 maja uczniowie klas piątych wraz z opiekunami  p. L. Kutrybałą, p. M. Zięciną, p. E. Babulą i  p.J. Budak wzięli udział w wycieczce w rejon Gór Świętokrzyskich. Program wycieczki był bardzo bogaty. Najpierw zwiedziliśmy najstarsze polskie sanktuarium, w którym przechowywane są relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Połączenie sacrum, przyrody i  magii Łysej Góry zrobiło na nas ogromne wrażenie. Następnie udaliśmy się do Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach, gdzie podświetlone gabloty zapowiadały spotkanie z tajemnicą… Oprócz zwiedzania bogatej ekspozycji  mogliśmy wziąć udział w warsztatach edukacyjnych. Kolejnym miejscem na trasie naszej podróży była Manufaktura Słodyczy. Mogliśmy tu zobaczyć jak bez użycia maszyn powstają kolorowe lizaki i cukierki. Widzieliśmy powstawanie słodkości od momentu wylania na kamienny stół gorącego karmelu, poprzez nadanie im barwy, kształtu i smaku, aż do powstania gotowego wyrobu. Po tej słodkiej lekcji udaliśmy się do siedziby ,,Radia Em”, które jest stacją radiową prowadzoną przez diecezję kielecką. Tam, w ramach poznawania  różnych zawodów, mieliśmy okazję zobaczyć jak wygląda praca dziennikarza i prezentera radiowego. Chyba dla większości z nas była to pierwsza wizyta w takim miejscu. Byliśmy bardzo zadowoleni, ponieważ pracownicy tego radia  nie często goszczą u siebie zwiedzających.
Po tych atrakcjach dotarliśmy do hotelu, gdzie zjedliśmy kolację i po krótkim odpoczynku poszliśmy zwiedzać Park i Rezerwat Kadzielnia. Jest to ciekawy obiekt geologiczny i równocześnie ulubione miejsce spacerów mieszkańców Kielc i turystów. Dzień następny również obfitował w atrakcje. Pierwszą z nich była wizyta w pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Tutaj mogliśmy zobaczyć, gdzie była kuchnia, pokoje dla dzieci i gości, co jadano, jakie upodobania mieli domownicy. Liczne fotografie, fragmenty listów i zachowanych wspomnień pozwoliły przenieść się nam w czasie i poczuć jak gość pałacu z dawnych lat. Mogliśmy również odpocząć w zabytkowym parku otaczającym pałacyk. Z Oblęgorka udaliśmy się do Chęcin. Tam mogliśmy podziwiać zamek, który był rezydencją rodzin królewskich. Następnie wzięliśmy udział w lekcji warsztatowej dotyczącej rycerstwa polskiego prowadzonej przez pracowników Centrum Informacji Turystycznej w Chęcinach. Podczas zajęć nasi uczniowie udowodnili, że średniowiecze znają doskonale. Prowadzący pochwalili nas jako jedną z najlepszych grup. W Chęcinach odwiedziliśmy też Centrum Nauki Leonardo da Vinci. Mogliśmy zobaczyć ciekawą ekspozycję prezentującą wynalazki i dzieła wielkiego Leonarda, ale także laboratoria, w których mogliśmy wykonywać doświadczenia.
Wszyscy byliśmy pod ogromnym wrażeniem tego miejsca i wierzymy, że z jego gości mogą wyrosnąć przyszli naukowcy. Jaskinia Raj była ostatnim miejscem, które odwiedziliśmy. Jest to jedna z najpiękniejszych jaskiń naszego kraju, która zachwyca bogactwem i różnorodnością form naciekowych.
Po obejrzeniu jaskini udaliśmy się do autokaru i  ze smutkiem pożegnaliśmy Góry Świętokrzyskie.


 
Byjoomla Synegy Font changer Byjoomla Synegy Font changer Byjoomla Synegy Font changer

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa


Wolontariat


MAPA KULTURY

 

KOMISJA EUROPEJSKA


 

FRSE

Erasmus+

eTwinning

KOŁO MUZYCZNE


 

KOŁO EKOLOGICZNE

 

WERSJE JĘZYKOWE

GOŚCIMY

Naszą witrynę przegląda teraz 10 gości