Przez szyfry i zagadki do rozwikłania tajemnicy PDF Drukuj Email
Jak przekazać poufną informację, zrozumiałą tylko dla odbiorcy? Czy łatwo jest odgadnąć zaszyfrowany tekst? Czy szyfr jest tylko jeden? Czym zajmuje się kryptolog? Jak upamiętnić osoby zasłużone dla rozwoju nauki w zakresie kryptologii? Te oto pytania były wyzwaniem dla członków Koła Naukowego „Wynalazcy”, którzy podczas kolejnych zajęć zgłębiali tajemnice szyfrowania.

Rysując mapę myśli, odpowiadali na pytanie, do czego ludzie wykorzystują szyfry  w życiu codziennym. Posługując się szyfrem Cezara, odczytali zaszyfrowany temat lekcji. Zgodnie z przygotowanymi scenariuszami wypełniali karty pracy, poznając kolejne szyfry i zasadę działania maszyny szyfrującej „Enigma”. Wyjaśniając znaczenie słów  np. enigmatyczny, enigma, kryptolog, kryptografia, kryptoanaliza, deszyfrant, wzbogacili zasób słownictwa. Poznając sylwetki poznańskich  kryptologów - Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego, Henryka Zygalskiego, zaprojektowali makiety pomników upamiętniające ich dokonania i osiągnięcia.

Wcielając się w „asów” polskiego wywiadu, wzięli udział w grze dydaktycznej, dążąc do rozwikłania tajemnicy, ćwicząc swoją spostrzegawczość i rozwiązując zaszyfrowane zagadki. 11marca 2019 r. na apelu szkolnym członkowie koła zaprezentowali trzech polskich matematyków, którzy łamiąc kody niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma, znacząco wpłynęli na losy II wojny światowej i przyczynili się do ocalenia około 30 milionów osób oraz skrócenia działań wojennych.
„Wynalazcy”, wykorzystując nowo nabyte umiejętności, zaprosili całą społeczność szkolną do wspólnej zabawy. Reprezentanci poszczególnych  klas otrzymali koperty, w których znalazły się życzenia dla kobiet napisane szyfrem obrazkowym. Najlepsi deszyfranci zdobyli bonusy upominkowe. Nie zabrakło również życzeń dla nauczycielek, mam i koleżanek szyfrowanych na różne sposoby np. szyfrem Cezara, Polibiusza, alfabetem Morse´a. Poszukując ciekawostek związanych z Enigmą, uczniowie obejrzeli m.in. film „Animowana historia parku Blizna”, dzięki któremu dowiedzieli się, jak Polacy rozszyfrowali sekret V 1 i V 2.

Chcąc zobaczyć miejsce badań nad bronią rakietową, która miała być tryumfem Hitlera nad światem, w dniu 20 marca 2019 r. w towarzystwie rówieśników zwiedzili Park Historyczny w Bliźnie.