E-learning

 

NASZE SUKCESY

 

SOCRATES


 

WAŻNE STRONY

Bezpieczna Szkoła

http://bezpieczna-szkola.com/bezpieczna-szkola-2012-i-tura.html

BIP

SONDA

Co najchętniej robisz w czasie wolnym?
 
Szkolne Koło Naukowe „Wynalazcy” PDF Drukuj Email
„Baw się i ucz z Ignacym!” – eksperymentuj, doświadczaj i poczuj się jak prawdziwy naukowiec
Uczniowie klasy V c wraz z  koordynatorkami p. Elżbietą Pieróg i p. Lidią Kutrybałą w bieżącym roku szkolnym przystąpili  do realizacji III edycji programu edukacyjnego „Być jak Ignacy” objętego honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Jego celem jest promowanie zdobywania wiedzy poprzez doświadczanie oraz popularyzację osiągnięć wielkich polskich wynalazców. Tegoroczna edycja  pod hasłem „Zostań bohaterem nauki” poświęcona jest sylwetkom niezwykłych polskich naukowców – Janowi Szczepanikowi, Kazimierzowi Funkowi, Marianowi Rejewskiemu, Henrykowi Magnuskiemu.
Członkowie koła podczas styczniowych zajęć odbywali tajemnicze podróże w świat nauki i zdobywali wiedzę dotyczącą postaci Jana Szczepanika. Poszukiwali informacji na temat wynalazków, które zrewolucjonizowały świat. Podczas niecodziennej lekcji w sali historycznej zetknęli się z przedmiotami codziennego użytku zmieniającymi się na przestrzeni wieków oraz wykonali plansze pt. „Żarówka dawniej i dziś”. Zamienili się w wynalazców i zaprojektowali „maszyny przyszłości”. Poznali działanie teletroskopu – prototypu dzisiejszej telewizji i wykonali projektor ze smartfona.  Oglądali filmy o innych wynalazkach (kamizelka kuloodporna, maszyna tkacka, taśma filmowa) Jana Szczepanika, które w znacznym stopniu ułatwiły życie ludzi. Chcąc zgłębić tajemnicę powstania filmu, odwiedzili Muzeum Regionalne „Jadernówka” w Mielcu i wzięli udział w lekcji muzealnej pt. „ Postęp techniczny na przykładzie rozwoju fotografii”.
Dlaczego należy jeść warzywa i owoce? Jakie choroby wywołuje brak witamin w diecie człowieka? Co to jest awitaminoza? Jakie mamy witaminy i w czym możemy je znaleźć? O tym, jak ważną rolę odgrywają one w życiu człowieka, nie należy nikogo przekonywać, ale… wiedzy nigdy dość. Członkowie koła naukowego na  kolejnych zajęciach  poświęconych tej tematyce, utrwalali wiedzę związaną z zasadami zdrowego odżywiania, w czym pomogła im higienistka szkolna p.Teresa Świątek. Poznali światowej sławy biochemika – Kazimierza Funka, twórcę nauki o witaminach i odkrywcę pierwszej witaminy. Wykorzystując różne metody, np.: burza mózgów, mapa myśli, drama, krzyżówki, teksty z lukami, karty pracy, analizowali znaczenie witamin. Układali hasła zachęcające do spożywania owoców i warzyw. Wykonali plakaty i foldery. W dniach od 04.02.2019r. do 08.02.2019r. zainicjowali akcję „Witaminowy tydzień”, zapraszając do udziału całą społeczność szkolną (uczniowie w określonym dniu tygodnia przynieśli do zjedzenia owoc lub warzywo w danym kolorze oraz zadbali o odpowiedni element stroju). Z wielkim zapałem przygotowali wielowitaminowe sałatki warzywno – owocowe. Nie mogło zabraknąć również ciekawych eksperymentów. Jak wykryć witaminę C ? – z takim oto wyzwaniem przyszło się zmierzyć początkującym chemikom. Zadanie wykonali wzorowo. Na  apelu szkolnym  w dn. 06.02.2019r. członkowie koła zaprezentowali sylwetki tych niezwykłych wynalazców, podkreślając ich szczególny wkład w rozwój nauki.
L.K., E.P.


 
Byjoomla Synegy Font changer Byjoomla Synegy Font changer Byjoomla Synegy Font changer

MAPA KULTURY

 

CEO

 

KOMISJA EUROPEJSKA


 

Wolontariat


A MURY RUNĄ...

 

eTwinning

Erasmus+

FRSE

KOŁO MUZYCZNE


 

KOŁO EKOLOGICZNE

 

Blog sportowy


WERSJE JĘZYKOWE

GOŚCIMY

Naszą witrynę przegląda teraz 18 gości