E-learning

 

NASZE SUKCESY

 

SOCRATES


 

WAŻNE STRONY

Bezpieczna Szkoła

http://bezpieczna-szkola.com/bezpieczna-szkola-2012-i-tura.html

BIP

SONDA

Co najchętniej robisz w czasie wolnym?
 
Historyczna gra niepodległościowa PDF Drukuj Email
W ramach obchodów 100-lecia niepodległości uczniowie naszej szkoły zrealizowali już wiele zamierzeń upamiętniających to historyczne wydarzenie.  Kolejne było dla nich ogromnym wyzwaniem, do którego przygotowywali się bardzo starannie. 26 września 2018 r. na terenach Zespołu Szkół, placu koronacyjnego przy Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Chorzelowie  i boiska SOKiS-u odbyła się  historyczna gra terenowa pod hasłem „NIEPODLEGŁOŚĆ”. Sześcioosobowe drużyny uczniów z klas V –VIII szkoły podstawowej i III klas gimnazjum otrzymały karty patrolowe i wyruszyły w trasę, aby  zaliczyć  10  punktów kontrolnych, a tym samym sprawdzić swoje możliwości, spostrzegawczość , zręczność, logiczne myślenie, planowanie, zespołowe działanie, precyzyjne wykonanie poleceń. Do zdobycia było  maksymalnie 100 punktów. Nie zabrakło również  gratisów za rozpoznanie postaci, które przysłużyły się do odzyskania przez Polskę niepodległości oraz miały  duży wpływ na rozwój kraju i naszego regionu. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem przystąpili do wykonania poszczególnych zadań, tym bardziej, że czas był ograniczony, a punkty należało odnaleźć.
 Na stanowisku strzeleckim” u marszałka Józefa Piłsudskiego” należało m. in. popisać się znajomością umundurowania żołnierza legionowego oraz faktami z historii,” u hrabiego Tarnowskiego”- umiejętnością przeliczania walut, szybkością i koordynacją ruchową, „w obozie w Szczypiornie”- celnością rzutów do bramki, "u Władysława Szafera” – rozpoznawaniem gatunków drzew za pomocą liści, pomysłowością i sprytem w wyławianiu owoców,  ” u braci Działowskich” – umiejętnością złożenia samolotu, mierzeniem długości lotu i wykonaniem „jaskółki”, ” u inżyniera Andrzeja Kędziora” – znajomością zasad melioracji, czyli budową kanału, który nawadniałby pola, ”u Eugeniusza Kwiatkowskiego” - ułożeniem planu Chorzelowa z puzzli  i zbudowaniem fabryki. Z kolei przy pamiątkowych tablicach poległych podczas I i II wojny światowej trzeba było odnaleźć tajemniczego bohatera i wykazać się znajomością wszystkich zwrotek hymnu państwowego. Grupa rekonstrukcji historycznej im. gen. Stanisława Maczka punktowała umiejętność przeprawy drużyn przez „Kanał La Manche”, natomiast strażacy z OSP  w Chorzelowie sprawdzali wiedzę  i sprawność w zakresie gaszenia pożarów.
Niektóre zadania okazały się naprawdę trudne, zwłaszcza przy dość silnym wietrze, ale to tym bardziej motywowało uczniów, którzy z wielką determinacją chcieli wykonać polecenia. Na pochwałę zasługuje fakt, że wszystkie zespoły ukończyły grę w wyznaczonym terminie, ale rywalizacja była zacięta. Zwyciężył zespół  z kl. III a gimnazjum.
Nad bezpieczeństwem i prawidłowym przebiegiem gry  czuwali nauczyciele: L. Kutrybała, E. Babula, M. Pietrzak, E. Pieróg, M. Woźniak, ks. J. Durlak, R. Flis.
Wyrażamy ogromną wdzięczność za pomoc grupie rekonstrukcji historycznej im. gen. Stanisława Maczka w składzie Adam Gryczman, Michał Lechowicz i Bogdan Węgrzyn, OSP Chorzelów w składzie Dariusz Dudek, Krzysztof Jachyra, Grzegorz Wodka oraz księdzu proboszczowi Andrzejowi Ramsowi za udostępnienie placu. 
Byjoomla Synegy Font changer Byjoomla Synegy Font changer Byjoomla Synegy Font changer

MAPA KULTURY

 

CEO

 

KOMISJA EUROPEJSKA


 

Wolontariat


A MURY RUNĄ...

 

eTwinning

Erasmus+

FRSE

KOŁO MUZYCZNE


 

KOŁO EKOLOGICZNE

 

Blog sportowy


WERSJE JĘZYKOWE

GOŚCIMY

Naszą witrynę przegląda teraz 28 gości