Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę PDF Drukuj Email

Członkowie Szkolnego Koła Ekologicznego poza realizacją zadań z Florka zorganizowali akcję „Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę”.
Jesień i zima to bardzo trudny okres dla zwierząt, które trafiają do schroniska praktycznie codziennie. Dlatego my postanowiliśmy nie być obojętni i już po raz kolejny zbieraliśmy karmy, koce, miski, które dnia 20.12.2010r. zostały przekazane mieleckiemu schronisku im. św. Franciszka z Asyżu.
Nad całą zbiórką czuwały nasze niezastąpione opiekunki : p. Jadwiga Korzec i p. Lidia Kutrybała . Okazało się, że nie tylko koło ekologiczne zaangażowało się w akcję, ale większość uczniów całego Zespołu Szkół, nawet przedszkolaki. Za wszelką pomoc wszystkim serdecznie dziękujemy.
Apelujemy także do wszystkich gorących serc, aby pamiętali o zwierzętach i podczas zbliżających się mrozów nie pozostawiali ich na zewnątrz budynków. Budy dla psów należy uszczelnić, wypełnić słomą, wyścielić kocem, a miski napełniać świeżą wodą. Psy powinny otrzymywać wysokokaloryczną karmę, szczególnie dotyczy to tych, które znajdują się na uwięzi. Metalowe łańcuchy nie mogą być zakładane bezpośrednio na szyję bez skórzanej obroży. W czasie największych mrozów należy psa spuścić, oczywiście na ogrodzonym terenie.
Pamiętajmy również, że koty nie są przystosowane do mrozów i w tak niskich temperaturach giną. Nie pozostawiajmy ich na zewnątrz! Pozwólmy im schronić się w ciepłym pomieszczeniu, np. w piwnicy.
Otoczmy troską także dzikie ptaki. Możemy je dokarmiać, jednak nie wsypujmy do karmników resztek naszego pożywienia. Zawarte w nich przyprawy i konserwanty mogą tylko zaszkodzić. Poczęstujmy je raczej mieszanką różnych ziaren, owocami, ugotowanymi w nieosolonej wodzie. Dokarmianie rozpoczynajmy dopiero, gdy spadnie śnieg, aby nie zniechęcać ptaków do odlotu. Regularnie sprzątajmy karmnik, aby jedzenie nie pleśniało. Pamiętajmy też, że bez dostępu do niezamarzniętej wody, ptaki mogą przeżyć zimy.
Dominika Przywara klasa III a