E-learning

 

NASZE SUKCESY

 

SOCRATES


 

WAŻNE STRONY

Bezpieczna Szkoła

http://bezpieczna-szkola.com/bezpieczna-szkola-2012-i-tura.html

BIP

SONDA

Co najchętniej robisz w czasie wolnym?
 
Żołnierze Wyklęci w naszej historii PDF Drukuj Email

1 marca od 2011 roku jest obchodzony jako Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.
Data ta nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 r. w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy.  Historia ich życia jest bardzo bolesna.  Żołnierze Wyklęci byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego  i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR.  Walcząc z siłami nowego agresora, musieli  zmierzyć się z ogromną, wymierzoną w nich propagandą Polski Ludowej, która nazywała ich „bandami reakcyjnego podziemia”. Mobilizacja i walka Żołnierzy Wyklętych była pierwszym odruchem samoobrony społeczeństwa polskiego przeciwko sowieckiej agresji i narzuconym siłą władzom komunistycznym, ale też przykładem najliczniejszej antykomunistycznej konspiracji zbrojnej w skali europejskiej, obejmującej teren całej Polski, w tym także utracone na rzecz Związku Sowieckiego  Kresy Wschodnie II RP. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy”. Prześladowani , nieludzko torturowani nie załamywali się podczas wielogodzinnych przesłuchań. Zachowywali niezłomną postawę  , pozostając wiernymi Ojczyźnie , honorowi   i przysiędze.
W tym szczególnym roku obchodów rocznicy niepodległościowej nie sposób zapomnieć o ich walce i bohaterskiej postawie . Odpowiadając  na zaproszenie p. Renaty Flis i p. Lidii Kutrybały 13 marca br. do naszej szkoły przyjechali panowie Adam Gryczman, Piotr Pszeniczny i Jakub Maziarz - przedstawiciele Klubu Historycznego „Prawda i Pamięć”, a jednocześnie członkowie GRH im. gen. Stanisława Maczka oraz GRH im. Wojciech Lisa „Mściciela”,
            Przybliżyli nam  kilka postaci Żołnierzy Wyklętych, m.in. Łukasza Cieplińskiego”Pługa”, Wojciech Lisa „Mściciela”, Hieronima Dekutowskiego, „Zaporę” , działających na terenach Podkarpacia oraz rtm. Witolda Pileckiego, gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”, a także bohaterską sanitariuszkę Danutę Siedzikównę .
Zachęcali także uczniów do demonstrowania swojej postawy patriotycznej poprzez wywieszanie flagi państwowej w czasie świąt narodowych, brania udziału w uroczystościach gminnych i regionalnych, w pokazach grup rekonstrukcyjnych. Po zakończeniu prelekcji uczniowie mogli zobaczyć, a nawet wziąć do ręki eksponaty przyniesione przez  członków grup rekonstrukcyjnych, mi.in. książki, medale, mundury i broń.
                                                                        RF., LK

 
 
Byjoomla Synegy Font changer Byjoomla Synegy Font changer Byjoomla Synegy Font changer

MAPA KULTURY

 

CEO

 

KOMISJA EUROPEJSKA


 

Wolontariat


A MURY RUNĄ...

 

eTwinning

Erasmus+

FRSE

KOŁO MUZYCZNE


 

KOŁO EKOLOGICZNE

 

Blog sportowy


WERSJE JĘZYKOWE

GOŚCIMY

Naszą witrynę przegląda teraz 22 gości