W hołdzie Żołnierzom Wyklętym PDF Drukuj Email

W dniu 2 marca 2017 r. w sali widowiskowej Samorządowego Ośrodka Kultury i Sportu w Chorzelowie odbyła się wieczornica patriotyczna pt.„ Niezłomni, choć wyklęci” przygotowana przez młodzież gimnazjum pod opieką p.L. Kutrybały, p. E.Pieróg, p.A. Czepiżak, p.R.Flis oraz grupę wokalną pod kierunkiem. p.B. Telegi  i p.M. Witka. O oprawę plastyczną zadbała p. A. Surowiec, a o oświetlenie i dźwięk p. M. Sasor.
Dyrektor ZS w Chorzelowie p. Mirosława Wydro  i p.Dorota Kieraś– Jędrychowska - dyrektor SOKiS  powitały przybyłych gości: p. Józefa Piątka – Wójta Gminy Mielec,p. Jana Kołodzieja- przewodniczącego Rady Gminy Mielec,  p.Zofię Paterak – radną Gminy Mielec, p.Piotra Pszenicznego i p.Marka Kozłowskiego - przedstawicieli klubu Historycznego „Prawda i Pamięć”,p. Bartłomieja Maryniaka – komendanta Hufca ZHP Mielec, p.Krzysztofa Jachyrę - sołtysa wsi Chorzelów, p. Wacława Strąka – prezesa OSP Chorzelów, p. Mirosława Bąka i Beatę  Strąk -przewodniczącego i zastępcę przewod. Rady Rodziców ZS Chorzelów  oraz licznie zgromadzoną publiczność.
Przygotowany spektakl przedstawiał losy Żołnierzy Wyklętych – żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, którzy już po zakończeniu II wojny światowej z bronią w ręku stawiali opór nowej władzy narzuconej przez Sowietów. Byli najbardziej atakowanymi i znienawidzonymi ludźmi przez komunistyczną propagandę. Świadomi braku perspektyw, zmuszeni byli przyjąć symboliczny kielich goryczy od komunistycznych władz w postaci tzw. „amnestii”, która okazała się podstępną pułapką. Tropiono i mordowano nie tylko tych, którzy nie chcieli się ujawnić, ale także tych, którzy to uczynili. Zabijano ich z zimną krwią, wielu poległo z bronią w ręku, innych więziono i poddawano okrutnym torturom. Część z nich zasiadała na ławie oskarżonych w pokazowych procesach, których wynik był z góry przesądzony – wyrok śmierci.
 Przez lata nie wolno było mówić prawdy o ich bohaterstwie i poświęceniu. Pamięć o Wyklętych na wiele lat wymazano z oficjalnej historii, dlatego powinniśmy pielęgnować w naszej pamięci ślad po tych, którzy nie dali się zniewolić..
Wiele emocji ,  wzruszenia i łez wywołały wśród publiczności patriotyczne piosenki i sugestywnie odegrane scenki walki, przysięgi wojskowej oraz ostatnich chwil z więziennych cel. Dźwięk maszyny do pisania, odczytanie stopni i nazwisk żołnierzy przerywanych pojedynczymi wystrzałami stały się przejmującym apelem poległych. Julia Sosińska i Julia Bolon, laureatki Powiatowego Turnieju Poezji i Prozy „Zawsze Wierni”, zachwyciły recytacją wierszy o Żołnierzach Wyklętych (dzięki wspaniałej interpretacji zakwalifikowały się do etapu wojewódzkiego turnieju).
Wieczornica pokazała, że słowa "BÓG, HONOR, OJCZYZNA" nadal są bliskie sercom Polaków.