Interdyscyplinarny Program Edukacji Medialnej PDF Drukuj Email

16 lutego gimnazjaliści obejrzeli kolejny film w ramach Interdyscyplinarnego Programu Edukacji Medialnej KinoSzkoła i wzięli udział w warsztatach dotyczących roli autorytetów w okresie dojrzewania. Film pt: „Boy” poruszał problem roli ojca w rodzinie, temu zagadnieniu poświęcone były również warsztaty. Dowiedzieliśmy się, że rola ojca w rodzinie polega przede wszystkim na utrzymaniu autorytetu rodzicielskiego (ale nie można jej sprowadzać jedynie do tego wymiaru!). Autorytet ojca zależy od jego postawy i zaangażowania w rolę wychowawczą. Ojciec staje się autorytetem wtedy, kiedy jest obecny i kiedy jest wzorem. Warto podkreślić, że nie wystarczy sama obecność ojca w rodzinie, aby wystąpiły psychologiczne mechanizmy warunkujące proces dojrzewania społecznego dziecka. Aby ojciec mógł pozytywnie wpłynąć na rozwój społeczny dziecka, musi aktywnie uczestniczyć w procesie jego wychowania. Powinien więc z jednej strony, przez zainteresowanie się dzieckiem wzbudzić jego uczucie przywiązania do swojej osoby i stąd płynącą chęć naśladowania siebie, a z drugiej strony konsekwentnie przestrzegać reprezentowanych i głoszonych przez siebie postaw. Skuteczność bowiem właściwego oddziaływania ojca zależy od tego, czy będzie on sam reprezentował pozytywne wartości społeczne.
                                                                                                                        E.Babula