Światowy Dzień Godności w naszej szkole PDF Drukuj Email

Także w bieżącym roku szkolnym nasi gimnazjaliści wzięli udział w obchodach Światowego Dnia Godności, za organizację którego w Polsce odpowiada fundacja Global Dignity Poland. Global Dignity jest międzynarodową inicjatywą, propagującą ideę poszanowania godności, jako fundamentalnego prawa człowieka.
Obchody Dnia Godności w naszej szkole rozpoczęły się w październiku i trwały do listopada. Ich tematem przewodnim był problem hejtu i mowy nienawiści, które ściśle wiążą się z kwestią godności człowieka. Czym jest mowa nienawiści? Obejmuje ona wszelkie formy wypowiedzi, które szerzą, propagują czy usprawiedliwiają nienawiść rasową, ksenofobię, antysemityzm oraz inne formy nienawiści bazujące na nietolerancji. Zaś „hejt” to spolszczona wersja słowa hate, które oznacza nienawiść. W polskiej mowie potocznej oznacza rodzaj wypowiedzi krytycznej, ale w sposób obrażający, negatywny, wręcz wyrażający pogardę. Często towarzyszy temu wulgarny język. Hejt można wyrażać w sposób: słowny, pisemny i obrazkowy. Hejt dotyczy ludzi sławnych, ale też spotykają się z nim zwykli ludzie na forach internetowych, portalach typu facebook, ask.fm itd.

Fundacja udostępniła materiały i scenariusze zajęć, które podczas lekcji wykorzystali wychowawcy, by porozmawiać i podzielić się doświadczeniami w obszarze hejtu, który dotyka nas wszystkich i godzi w godność każdego człowieka. Młodzi ludzie chętnie podejmowali dyskusje, czasem opowiadali historie, które im się przydarzyły lub dotknęły ich znajomych. Polemiki przeplatane były ćwiczeniami, których zadaniem było pokazanie uczniom tego problemu z różnych stron.  Gimnazjaliści chętnie uczestniczyli w tych zajęciach i myślę, że na stałe Dzień Godności wpisze się w tradycje naszej szkoły.
Magdalena Pietrzak