Wycieczka do Wrocławia PDF Drukuj Email

W dniach 08-09 czerwca 2015r. klasy II, pod opieką swoich wychowawców- p. Aliny Łukaszek, Małgorzaty Aleksandrowicz i Jadwigi Korzec, były na wycieczce klasowej w przepięknym Wrocławiu.
Zwiedzanie miasta rozpoczęliśmy od przeniesienia się w czasie o 1000 lat.  Po spotkaniu z przewodnikiem- sympatycznym panem Arkadiuszem-spacerowaliśmy po najstarszej części miasta czyli Wyspach Odrzańskich. Zwiedziliśmy  Ostrów Tumski, a tu gotycka Katedrę pw. Jana Chrzciciela z XIII i XIV wieku i najstarszy kościół Wrocławia czyli maleńki romański kościółek św. Idziego. Zatrzymaliśmy  się przy Muzeum Archidiecezjalnym, krzywej wieży, bramie kluskowej i gotyckim kościele św. Krzyża. Mostem Tumskim przeszliśmy na wyspę Piasek gdzie mieści się przystań statków Odrzańskich.

Tu popłynęliśmy parostatkiem w godzinny rejs po Odrze.

Po powrocie na przystań, z Wyspy Piasek przeszliśmy na lewobrzeżną część miasta; zwiedziliśmy dziedziniec i ogród Zakładu Narodowego im. Ossolińskich zwanego potocznie Ossolineum. Pan Arkadiusz opowiedział nam o niezwykłych zbiorach m.in. rękopisie „Pana Tadeusza”, czy „Chłopów”, wspaniałych zbiorach grafiki i malarstwa, przywołał pamięć wybitnych Polaków i historię związaną z kultywowaniem tradycji narodowych w czasach Zaborów.

Następnie zwiedziliśmy Stare Miasto, gdzie zobaczyliśmy m.in. Stare Jatki z niezwykłym Pomnikiem Zwierząt Rzeźnych i Uniwersytet Wrocławski. Tu weszliśmy do przepięknej Auli Leopoldyńskiej i na Wieżę Matematyczną, by spojrzeć na panoramę Starego Miasta.

Z Uniwersytetu przeszliśmy na wrocławski Rynek. Tu czekał na nas gotycko-renesansowy Ratusz, Pręgierz oraz fasady kamieniczek z ich niezwykłą historią.

Na zakończenie dnia wjechaliśmy na najwyżej położony taras widokowy w Polsce znajdujący się na 49 piętrze drapacza chmur - Sky Tower.

Kolejny dzień naszego pobytu we Wrocławiu rozpoczęliśmy od Wrocławskiego Ogrodu Zoologicznego i tu zwiedziliśmy m.in. Afrykarium-Oceanarium, obiekt unikatowy w Europie przedstawiający faunę i florę Czarnego Lądu.

Następnie spacerowaliśmy  po Ogrodzie Japońskim stworzonym zgodnie ze wszystkimi wymogami japońskiej sztuki ogrodowej- jednym z niewielu autentycznych i oryginalnych japońskich ogrodów w Europie.

Stamtąd udaliśmy się w okolicę Hali Stulecia – obiektu wpisanego na listę UNESCO, Wytwórni Filmów Fabularnych, Pergoli, Iglicy, Wrocławskiego Centrum Kongresowego i drewnianego kościółka św. Jana Nepomucena.

Naszą wycieczkę zakończyliśmy  seansem w Panoramie Racławickiej,  jednym z niewielu miejsc na świecie, gdzie podziwiać można wielkie malowidło (15x114m), które dzięki zespoleniu szczególnych zabiegów malarskich (specjalna perspektywa) i technicznych (oświetlenie, sztuczny teren), "przeniosło" nas w czasy zwycięskiej bitwy stoczonej 4 kwietnia 1794 pod Racławicami przez wojska powstańcze - z udziałem słynnych kosynierów - pod wodzą generała Tadeusza Kościuszki.
Małgorzata Aleksandrowicz