Pamiętamy, wspominamy… - „Zaduszki powstańcze” w Chorzelowie. PDF Drukuj Email

Listopadowe, długie wieczory skłaniają do refleksji i zadumy. Częściej niż zwykle spoglądamy za siebie, wspominając tych, którzy odeszli, którzy zginęli, przelewając krew za Ojczyznę.   Takim  właśnie bezimiennym bohaterom poświęcona była wieczornica „Zaduszki powstańcze”, która odbyła się 27 października 2014r. w sali widowiskowej chorzelowskiego Samorządowego Ośrodka Kultury i Sportu.
         Dyrektor Zespołu Szkół w Chorzelowie, pani Mirosława Wydro, w słowie wstępnym nawiązała do obchodzonej w tym roku 70 rocznicy wybuchu powstania warszawskiego i zaprosiła do obejrzenia spektaklu słowno- muzycznego, poświęconego temu wydarzeniu. Przygotowali go uczniowie miejscowego gimnazjum pod kierunkiem p. Lidii Kutrybały, p. Aliny Łukaszek i p. Elżbiety Masłyk. Przejmującą grą i mistrzowskim wykonaniem przybliżyli słowami poetów przebieg 63 dni powstańczych zmagań. Poetyckie wersy przeplatały pieśni powstańcze w brawurowym wykonaniu grupy wokalnej chorzelowskiego ośrodka kultury prowadzonej przez p. Bożenę Telegę.  Tragizm zdarzeń podkreślały scenki odgrywane przez gimnazjalistów na tle barykady, ruin i zgliszczy walczącej stolicy.
         W wypełnionej po brzegi przez licznie przybyłych gości sali raz po raz rozlegały się odgłosy z pola walki, wycie syren, wybuchy bomb i granatów, serie z karabinów maszynowych. To zasługa prezentacji multimedialnej przygotowanej przez uczniów pod kierunkiem p. Agnieszki Czepiżak. Tę żywą lekcję historii uzupełniała wystawa zdjęć udostępnionych przez Muzeum Powstania Warszawskiego, o co zadbała p. Renata Flis.
        Niemilknące brawa i łzy wzruszenia były wyrazem uznania dla młodych wykonawców , podzię-kowania dla ich opiekunów oraz dowodem na to, że w tej zabieganej , współczesnej codzienności warto choćby na chwilę zatrzymać się, przypomnieć chlubne karty z naszej przeszłości, pochylić głowy i zadumać się nad minionymi dziejami.
 galeria zdjęć