Muzeum Auschwitz- Birkenau w Oświęcimiu PDF Drukuj Email
W dniu 27 października 2014 roku uczniowie klas II a, II b, II c, II d gimnazjum, pod opieką wychowawców: p. Aliny  Łukaszek, p. Małgorzaty Aleksandrowicz, p. Elżbiety Głodzik oraz p. Jadwigi Korzec wyruszyli na zwiedzanie ciekawych miejsc Małopolski. Trasa objęła głównie Wadowice oraz Muzeum Auschwitz- Birkenau w Oświęcimiu. Wyruszyliśmy o 7 rano, aby dotrzeć do Wadowic na spotkanie z przewodniczką i zwiedzić dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II. Święty Jan Paweł II pokazywał światu nowe oblicze chrześcijaństwa i zbliżał się do ludzi różnych wyznań. Prezentacja jego nauki i przesłania przedstawiona została w nowoczesnej ekspozycji, w Muzeum Domu Rodzinnego Świętego. Sercem Muzeum jest odtworzone trzypokojowe mieszkanie Wojtyłów na piętrze kamienicy, które zachowało walory domu rodzinnego. W Muzeum zobrazowane zostały kolejne okresy życia Karola Wojtyły. Liczne multimedia , animacje i zaskakująco autentyczne elementy ekspozycji oddają żywy charakter spotkań  Świętego Jana Pawła II z drugim człowiekiem. Warto było tu być, dzięki silnej interakcji ze zwiedzającymi Muzeum żyje , zaprasza do powrotu, refleksji i zadumy.
W Auschwitz –Birkenau zjawiliśmy się tuż po 14.00, panie przewodniczki prowadząc nas przez bramę obozu zapoznały zwiedzających z okrutną historią milionów istnień ludzkich- straconych pokoleń. Ludzie różnych narodowości, wyznań, w różnym wieku, zdolności,  umiejętności ………zostali unicestwieni przez faszystowską ideologię, według której żądza władzy nad światem okazała się ważniejsza niż ludzkie życie. Przygnębieni historycznym dramatem naszej ojczyzny, ale  i bogatsi o wiedzę na temat bohaterów narodowych i siły ludzkiego charakteru w dążeniu do przetrwania zrozumieliśmy, że jesteśmy winni szacunek i pamięć tym, którzy walczyli i ginęli niewinnie za wolność i pokój na świecie. Śmierć tych milionów ludzkich istnień zobowiązuje do głębokiej refleksji nad własnym życiem, mobilizuje do doceniania każdej  jego chwili.
Chociaż przez cały dzień dopisywała nam wspaniała, słoneczna pogoda, pod wieczór pojawiła się gęsta, mleczna mgła, która na szczęście nie przeszkodziła nam w bezpiecznym powrocie do domu. Do Chorzelowa wróciliśmy po 21.00, wycieczka była udana i chętnie powtórzylibyśmy ten niezapomniany, pełen zadumy i refleksji wyjazd.

Oprac.  J.K