Nakrętki zbieramy - niepełnosprawnym pomagamy PDF Drukuj Email

W bieżącym roku szkolnym w naszej szkole nakrętkomanię zapoczątkowała uczennica kl. III d Anna Gałda  w ramach programu charytatywnego organizacji Ruch Światło Życie i jak na razie cieszy się ona dużym zainteresowaniem społeczności uczniowskiej. Do tej pory przekazaliśmy już 250 kg nakrętek o wartości około 150zł.
W tym roku uzyskane fundusze zostały przekazane dla potrzebujących: Oli, Anitki i Oliviera, natomiast dwukrotnie dofinansowano rehabilitację Grzesia. Pierwsze tony zakrętek zostały przekazane do integracyjnej szkoły podstawowej nr 20 w Nowym Sączu. Od początku akcji zostało zebranych 12 ton nakrętek,

Nakrętki
Zasada jest prosta: kilogram plastikowych nakrętek (typu PET) po różnego rodzaju napojach przekazanych do recyklingu to średnio około 70 groszy. Koszt wózka rehabilitacyjnego dla niepełnosprawnych dzieci to 4-6 tys. zł, czyli wartość około sześciu ton surowca. Obojętnie jaki kształt i kolor, obojętnie jaki producent. Liczy się ilość – im więcej kapsli, korków, nakrętek, tym oczywiście lepiej.
PET
Termoplastyczny polimer, stosowany głównie do produkcji opakowań przeznaczonych do kontaktu z żywnością, a w szczególności napojów, soków, olejów jadalnych. Jest to stosunkowo drogie tworzywo, ale jego recykling jest bardzo opłacalny.
Inicjatywa lokalna – akcja globalna
Jak się okazuje, hasło typu „wózek za nakrętki” mogło przywędrować do nas z Zachodu. We Francji już w roku 1982 zaczęto zbierać kody kreskowe, które miały iść na cele charytatywne. Inną formę akcji prowadziły Stany Zjednoczone, gdzie za 14 tys. plastikowych kapsli osoby chore na raka otrzymywały godzinę darmowej chemioterapii.

Koordynatorzy programu wyrazili chęć dalszej współpracy z naszą szkołą, dlatego nie czekaj na inny dzień tylko -  Nakręć się i daj uśmiech innym.

AC