E-learning

 

NASZE SUKCESY

 

SOCRATES


 

WAŻNE STRONY

























Bezpieczna Szkoła

http://bezpieczna-szkola.com/bezpieczna-szkola-2012-i-tura.html

BIP

SONDA

Co najchętniej robisz w czasie wolnym?
 
Złota jesień w stolicy PDF Drukuj Email



W dniach 5-6 listopada uczniowie klas III a, c, d udali się na  wycieczkę do Warszawy pod opieką wychowawców p. L. Kutrybały, p. B. Durej i p. A. Czepiżak. Był to długo wyczekiwany wyjazd, gdyż organizację i rezerwacje rozpoczęliśmy już w ubiegłym roku szkolnym, ponieważ ciekawe obiekty stolicy cieszą się nieustającą popularnością i są oblegane przez turystów oraz  spragnioną wiedzy młodzież. Celem naszej wyprawy było Centrum Nauki Kopernik, w którym poza obejrzeniem stałej ekspozycji wynalazków, działających dzięki prawom natury, skorzystaliśmy również z możliwości udziału
w warsztatach naukowych z trzech dziedzin: chemii, fizyki i robotyki. Ubrani w odpowiednie fartuchy i okulary, w profesjonalnie wyposażonych laboratoriach, z pasją zabraliśmy się do eksperymentów z laserem, katalizatorami np. nadtlenkiem sodu i układami scalonymi - w zależności od dyscypliny. Zabawa w naukowców dostarczyła nam wielu pozytywnych wrażeń i emocji oraz pozwoliła poczuć się jak prawdziwi odkrywcy i wynalazcy.
Po prawie pięciu godzinach poznawania arkanów wiedzy dotychczas tajemnej, udaliśmy się na ul. Wiejską, aby na własne oczy zobaczyć jak wygląda praca polskich parlamentarzystów w Sejmie i Senacie RP. Przebrnąwszy przez dział przepustek i rewizję w tzw. bramkach, w hotelu poselskim zostaliśmy przywitani przez poseł na Sejm ziemi mieleckiej p. Krystynę Skowrońską, która mimo napiętego grafika, poświęciła nam czas i serce, aby ukazać zawiłości procesów legislacyjnych oraz oprowadzić nas po gabinetach, kuluarach i miejscach niedostępnych dla zwykłych śmiertelników. W naszej podróży po budynku Sejmu spotkaliśmy wiele interesujących postaci, kształtujących życie polityczny kraju tj. Marszałek Sejmu p. Ewę Kopacz, byłego ministra spraw zagranicznych p. Dariusza Rosattiego, wiceministra zdrowia, wiceministra kultury, z którymi udało się nam zamienić kilka zdań. Odwiedziliśmy gabinety niektórych polityków, zwiedziliśmy kaplicę Sejmu, obejrzeliśmy wystawy: upamiętniającą działalność byłego premier Tadeusza Mazowieckiego, wystawę poświęconą twórczości Henryka Sienkiewicza oraz wystawę kultury i tradycji łowieckiej, zaglądnęliśmy do Sali Kolumnowej, gdzie akurat trwało posiedzenie komisji nt dialektów i języków. Ponad godzinny obchód zakończyliśmy na galeriach Sejmu z przewodnikiem Wszechnicy Sejmowej, gdzie obejrzeliśmy także stanowiska dziennikarzy TVP i otrzymaliśmy upominki. Tak emocjonujący dzień nie mógł się szybko skończyć, dlatego po kolacji udaliśmy się na wieczorny spacer najdroższą ulicą, zwaną Nowy Świat oraz głównymi arteriami Warszawy  Marszałkowską i Alejami Ujazdowskimi, gdzie w mroku wypatrywaliśmy palmę na rondzie generała Charlesa de Gaulle’a oraz przemaszerowaliśmy do Placu Trzech Krzyży.
Następnego dnia stolica powitała nas, wbrew prognozom, błękitnym niebem i słoneczną aurą, co sprzyjało naszym planom, gdyż od rana czekał na nas przewodnik warszawski z pięciogodzinnym programem zwiedzania. Spacer rozpoczęliśmy od Placu Defilad przy Grobie Nieznanego Żołnierza, skąd udaliśmy się na Krakowskie Przedmieście, tam gdzie znajduje się najdroższy Hotel Bristol oraz Pałac Prezydencki i dotarliśmy do Placu Zamkowego z Kolumną króla Zygmunta III Wazy. Podziwialiśmy panoramę miasta oraz Stadion Narodowy wznoszący się dumnie  po drugiej stronie Wisły, zwiedziliśmy dziedziniec Zamku Królewskiego oraz pozdrowiliśmy syrenkę na warszawskiej starówce. Stamtąd udaliśmy się pod Barbakan i przed pomnik Małego Powstańca. Poznaliśmy chwalebne dzieje Polski na szlaku królewskim oraz  tragiczną historię Warszawy w czasie II wojny światowej. Spod budynku Sądu Najwyższego i Pałacu Krasińskich  pojechaliśmy do Łazienek Królewskich – tam oczarował nas Pałac na wodzie, piękno przyrody i cisza w sercu wielkiego miasta. Ostatnim punktem programu były Powązki Wojskowe, najstarsza nekropolia stolicy, gdzie zapaliliśmy znicze na grobach bohaterów powieści Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec”:  Tadeusza „Zośki” Zawadzkiego, Jana „Rudego” Bytnara i Aleksego „Alka” Dawidowskiego. Przeszliśmy także Aleją Zasłużonych gdzie spoczywają prochy, tych którzy odeszli, wcześniej zasłużywszy się ojczyźnie w nauce, polityce, kulturze i sporcie. Oddaliśmy także hołd ofiarom pod  pomnikiem katastrofy smoleńskiej.
Po posiłku, udaliśmy się do Muzeum Powstania Warszawskiego, aby na własnej skórze poczuć namiastkę tego, co przeżyli mieszkańcy stolicy podczas 63 dni walki o niepodległość. Obejrzeliśmy filmy dokumentalne z walk ulicznych, wystawę broni, w tym rekonstrukcję czołgu - miny o nazwie Goliat oraz samolotu zrzucającego desant dla powstańców, zwiedziliśmy szpital polowy, obejrzeliśmy dokumenty dowódców i te z ekshumacji ofiar, przeszliśmy imitacją  kanału powstańczego. Przez cały czas towarzyszyły nam z megafonów odgłosy walk, nalotów i  alarmów przeciwlotniczych oraz głos Stefana Starzyńskiego – ówczesnego  prezydenta Warszawy – zagrzewający mieszkańców do wytrwania w tej heroicznej a nierównej walce.
Ze stolicy wróciliśmy bogatsi w nowe doświadczenia, zarówno umiejętności współpracy w grupie jak i samodzielnego działania, poszerzyliśmy wiedzę z nauk przyrodniczych, humanistycznych tj. sztuka, wiedza o społeczeństwie i literatura, zdobyliśmy bezcenne informacje o historii Warszawy i Polski. W pamięci pozostaną nam niezapomniane przeżycia i wspomnienia ze wspólnie spędzonego czasu, poznanych ludzi i miejsc.
galeria zdjęć
/AC/  
 
 
Byjoomla Synegy Font changer Byjoomla Synegy Font changer Byjoomla Synegy Font changer

Wolontariat


Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa


Laboratoria przyszłości

logotyp-laboratoria.png - 16.13 Kb

MAPA KULTURY

 

KOMISJA EUROPEJSKA


 

FRSE

Erasmus+

eTwinning

KOŁO MUZYCZNE


 

KOŁO EKOLOGICZNE

 

WERSJE JĘZYKOWE

GOŚCIMY

Naszą witrynę przegląda teraz 12 gości