E-learning

 

NASZE SUKCESY

 

SOCRATES


 

WAŻNE STRONY

























Bezpieczna Szkoła

http://bezpieczna-szkola.com/bezpieczna-szkola-2012-i-tura.html

BIP

SONDA

Co najchętniej robisz w czasie wolnym?
 
„Dzwony, dzwonki, dzwoneczki” PDF Drukuj Email
 
Podczas realizacji projektu „Dzwony, dzwonki, dzwoneczki” zebraliśmy wiele ciekawych informacji na temat historii dzwonów.
Za ojczyznę dzwonów uważa się Azję. Najstarszy zachowany egzemplarz datowany jest na IX wiek p.n.e. W kręgu kultury chrześcijańskiej dzwony pojawiły się na początku VII wieku. Ich głosem zwoływano wiernych na nabożeństwa i modlitwy, obwieszczano początek i koniec ważnych okresów liturgicznych. Do celów świeckich zaczęto używać dzwonów dopiero około IX stulecia. Ostrzegały przed nadejściem wroga, wieściły pożar, klęski żywiołowe i epidemie, ogłaszały ważne dla społeczności wydarzenia.
Najsłynniejsze dzwony w Europie to prawdziwe giganty! W Moskwie stoi „Car Kałakoł”, ważący ok.200 ton. Nigdy nie został zawieszony, gdyż pękł podczas odlewania. W Kolonii wisi „Święty Piotr” o wadze 26 t., a w Wiedniu „Pummerin”- 23 t., który został odlany z tureckich armat zdobytych podczas Odsieczy Wiedeńskiej.
W Polsce największym dzwonem jest ”Maryja Bogurodzica” w Licheniu o masie 19 t., a największym średniowiecznym dzwonem (ponad 7 ton), który nadal jest używany jest „Tuba Dei” w Toruniu. Najbardziej znany jest w Polsce „Zygmunt”( z 1520r.), dzwon z katedry wawelskiej, który dzwoni tylko podczas ważnych dla Polaków wydarzeń.
Do zabytkowych dzwonów trudno jest dotrzeć. Zwykle wiszą zamknięte w wieżach, gdzieś wysoko ponad naszymi głowami i poza zasięgiem wzroku. W Chorzelowie zabytkowe dzwony można zobaczyć na ganku plebanii, gdzie zostały umieszczone po zdjęciu ich z wieży kościelnej. To właśnie ich historię chcieliśmy poznać.
Parafia w Chorzelowie powstała prawdopodobnie w 2. poł. XIII w., pierwsza wzmianka o tutejszym kościele pochodzi z 1326 r. W 1526 r. biskup krakowski Piotr Tomicki zniósł parafię i przyłączył ją do prepozytury w Mielcu. Przed rokiem 1566 w Chorzelowie został zbudowany, przez Tomasza Oborskiego biskupa sufragana krakowskiego, nowy kościół drewniany z wieżą oraz murowaną kaplicą i zakrystią. Konsekracja nastąpiła dopiero w 1596 roku. W 1637 r. został zbudowany trzeci już budynek kościoła . Dopiero w 1854 r. biskup tarnowski Alojzy Pakulski przywrócił w Chorzelowie prawa parafialne. Drewniany kościół przetrwał kilka wojen i został rozebrany po wzniesieniu obecnego w 1907 r. Nowy budynek, według projektu Teodora Talowskiego, wzniesiono z cegły w stylu neogotyckim.
Nie wiemy, kto dzwony ufundował ani z jakiej okazji. Wiemy, że jest ich dwa i są bardzo stare. Mniejszy ma osobliwy kształt, typowy dla dzwonów średniowiecznych i nie ma datowania ani imienia. Większy dzwon o imieniu „Maria” posiada trzy ozdobne plakietki przedstawiające Ukrzyżowanie i łacińską inskrypcję: Sancti dei omnie intercedite pro nostra omnium que salute, co można przetłumaczyć: „Wszyscy święci boży wstawiajcie się za nami wszystkimi”. Napis zawiera również datę M CCCC LXXX V (1485). Kilkakrotnie dzwony były przenoszone, gdy dokonywano przebudowy kościoła w Chorzelowie, aż zawisły w dzwonnicy obecnego obiektu - w 1907 roku. Ciekawe jest, że udało się im przetrwać tyle wojen, gdyż z uwagi na zawartość cennych matali dzwony padały ofiarą rekwizycji na cele wojenne.
Przetapiano je na działa, a w nowszych czasach na różny sprzęt wojskowy. Dlatego w Polsce, doświadczanej wielokrotnie przez wojny, nie zachowało się zbyt wiele starych dzwonów. Wiemy, że w czasie I wojny światowej władze austriackie zwolniły nasze dzwony z rekwizycji, z powodu ich zabytkowego charakteru. Po odzyskaniu niepodległości w 1924 r. większy dzwon został wpisany, na wniosek konserwatora, do rejestru zabytków. Podczas II wojny światowej władze niemieckie zarekwirowały większość dzwonów z Generalnego Gubernatorstwa. Tylko dzwonom o niezwykle historycznej wartości mogło być przyznane zwolnienie z tego obowiązku. Dzwony w Chorzelowie ocalały. W latach 60-tch okazało się, że pęka jarzmo większego dzwonu. Konserwator zabytków piętrzył problemy, a parafii nie było stać na taką naprawę. Zebrano pieniądze i na wieży zawisły nowe dzwony, a stare przeniesiono na plebanię.
Gabriela Naprawa, Aleksandra Maziarz, Diana Fudali,
Sylwia Czekaj, Renata Wojnarowska, Konrad Sosiński
 zobacz galerię
 
Byjoomla Synegy Font changer Byjoomla Synegy Font changer Byjoomla Synegy Font changer

Wolontariat


Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa


Laboratoria przyszłości

logotyp-laboratoria.png - 16.13 Kb

MAPA KULTURY

 

KOMISJA EUROPEJSKA


 

FRSE

Erasmus+

eTwinning

KOŁO MUZYCZNE


 

KOŁO EKOLOGICZNE

 

WERSJE JĘZYKOWE

GOŚCIMY

Naszą witrynę przegląda teraz 38 gości