POKONKURSOWE ECHA!!! PDF Drukuj Email

16 listopada 2012r. W  Gminnej Bibliotece Publicznej w Tuszowie Narodowym odbyło się

uroczyste podsumowanie VII edycji regionalnego konkursu poetyckiego o tematyce religijnej i patriotycznej ph. „Strzeż mowy ojców, strzeż ojców wiary”.

Konkurs ma zasięg regionalny, stąd wiersze napływały z różnych stron Polski. Jak co roku, cieszył się on też dużym zainteresowaniem

uczniów naszego gimnazjum, o czym świadczy liczba prac zgłoszonych do konkursu. Spora w tym zasługa nauczycielek języka polskiego, które zachęcały, motywowały uczniów do zmierzenia się z tematem, do zaprezentowania swoich twórczych możliwości, by ich próby poetyckie nie trafiały tylko „do szuflady”.

Prace oceniano w kilku kategoriach wiekowych. Jury konkursowe, doceniając ich niewątpliwie wysoki poziom, nagrodziło trójkę naszych gimnazjalistów: Kingę Pazdro z kl. III A, Darię Kardyś z kl. III A oraz Bartosza Pszenicznego z kl. II D, natomiast wyróżniło wiersze Kai Walczak z kl. III A i Eweliny Maziarz z kl. III B. Pozostali uczniowie otrzymali dyplomy uczestnictwa i skromne upominki. Dodatkowo dzień wcześniej odwiedziła naszą szkołę dziennikarka Polskiego Radia Rzeszów, która przeprowadziła wywiad z dyrektorką zespołu szkół, panią Mirosławą Wydro, nauczycielkami języka polskiego, panią Lidią Kutrybałą i Aliną Łukaszek oraz z nagrodzonymi uczniami , którzy mieli okazję recytować utwory konkursowe, co było z pewnością dla nich dodatkowym wyróżnieniem. Wywiad został wyemitowany na antenie Radia Rzeszów w niedzielę, 18 listopada ,w godzinach porannych.

W uroczystym podsumowaniu  wziął  m.in. udział Senator RP, Władysław Ortyl, który podkreślił szczytny cel konkursu, jakim jest ożywianie ducha patriotyzmu, uwrażliwienie sumienia, umocnienie poczucia odpowiedzialności za ojczyznę. Głos zabrał też proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pw. MBWW w Tuszowie Narodowym- współorganizator konkursu, a na zakończenie uroczystość uświetnili wzruszającym, patriotycznym występem uczniowie miejscowej szkoły podstawowej.

Warto dodać, że nagrodzone i wyróżnione utwory zostaną opublikowane w lokalnej i regionalnej prasie, a w przyszłości wydane w tomiku poezji regionalnej.

Gratulacje!

A.Ł.