„Hej, ty cudny dniu majowy…” PDF Drukuj Email

We wtorek- 8 maja- byliśmy uczestnikami podniosłej uroczystości, jaką była akademia poświęcona 221 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczestniczyła w niej zarówno młodzież gimnazjum jak i szkoły podstawowej.

Uczciliśmy to ważne w historii naszego narodu wydarzenie z należytym szacunkiem ( o czym świadczą galowe stroje uczniów). Akademię przygotowali gimnazjaliści z różnych klas pod czujnym okiem polonistek: p. Lidii Kutrybały i p. Aliny Łukaszek, które zadbały o ogólny wyraz artystyczny. Konsultacji historycznych udzielała p. Renata Flis, oprawę muzyczną zapewniła p.Sylwia Kania, natomiast plastyczną p.Małgorzata Lasek.  Szkolne uroczystości to nie tylko okazja do wyrażenia nowocześnie pojmowanego patriotyzmu, to także możliwość przybliżenia wydarzeń , które miały miejsce na ziemiach Rzeczypospolitej u schyłku XVIII wieku. Uczniowie w ciszy i skupieniu, z wyraźnym zainteresowaniem śledzili odgrywane przez naszych kolegów aktorów scenki, ukazujące przebieg obrad Sejmu Wielkiego, ścieranie się ze sobą dwóch najbardziej wpływowych ugrupowań w sejmie: obozu konserwatywnego z obozem patriotycznym, dążącym do przeprowadzenia kluczowych reform i wzmocnienia państwa. Poznali też szereg postaci historycznych, a wśród nich głównych autorów uchwalonej 3 V 1791r. konstytucji - pierwszej w Europie a drugiej na świecie ustawy zasadniczej, która była wyrazem kompromisu, zdrowego rozsądku i troski o losy Ojczyzny. Ten nowoczesny dokument, na wzór najważniejszych intelektualnych dokonań epoki, miał sprostać wielkim wyzwaniom politycznej rzeczywistości. Świetna gra aktorska, wsparta kapitalnym podkładem muzycznym i ciekawą prezentacją multimedialną, została nagrodzona gromkimi i myślę, że zasłużonymi brawami. Była to bowiem dla nas naprawdę ciekawa i pouczająca „żywa” lekcja historii. Jej znajomość jest powinnością nas, młodych Polaków, o czym przypomniała pani dyrektor, podsumowując uroczystość. Wiwat 3 Maj !

Michał Maziarz ucz. kl. IIIB