Pieśń ujdzie cało... PDF Drukuj Email
10 listopada uczniowie naszej szkoły obejrzeli montaż słowno-muzyczny poświęcony polskiej pieśni patriotycznej. Naród polski, przetrwał czas niewoli właśnie dzięki pieśni powstańczej, religijnej i patriotycznej. W czasach totalnego zniewolenia jedynie pieśń była wolna, znajdując schronienie w prywatnych domach, kościołach i stowarzyszeniach społecznych. Trafnie siłę pieśni narodowej oceniali wrogowie Polski, zabraniając jej wykonywania w okresie zaborów. Pieśń budząca w sercach Polaków echa niezłomnej siły i wzruszenie, zagrzewająca do kolejnych zrywów narodowowyzwoleńczych była równie niebezpieczna jak oręż i odwaga walczących. Pieśni i piosenki tworzone w duchu polskości towarzyszyły walczącym w boju, umilały im czas wytchnienia, pozostałych umacniały w wierze w zmartwychwstanie Polski. Bywało, że ich wykonywanie narażało na represje, groziło aresztowaniem, a nawet karą śmierci. Dziś możemy odważnie i bez lęku śpiewać pieśni patriotyczne przy różnych okazjach, przetrwały bowiem do naszych czasów przekazywane z pokolenia na pokolenie. Święto Niepodległości to doskonała okoliczność, aby pieśni – towarzyszki polskiej niedoli, przywołać w naszej pamięci. Dlatego też patriotyczna pieśń, która kształtowała historyczną świadomość pokoleń Polaków, stała  się bohaterką naszej uroczystości i zaprosiła w muzyczną podróż wiodącą przez lata zniewolenia aż do odrodzenia się państwa polskiego.