Światełko Pamięci dla Łyczakowa PDF Drukuj Email
Szkolne Koło Wolontariatu po raz kolejny przeprowadziło w szkole zbiórkę  białych i czerwonych zniczy w ramach akcji "Światełko Pamięci dla Łyczakowa". Pomysł polskiego Radia Lwów i polskiego konsulatu we Lwowie, w ciągu kilkunastu lat, zamienił się w wielką akcję społeczną, której koordynatorem jest Telewizja Rzeszów. Zaczęło się od lwowskich nekropolii, ale w kolejnych latach akcja rozszerzyła się też o małe polskie cmentarze, na przykład w Jaworowie czy Janowie, gdzie miejscowi Polacy co roku czekają na znicze zbierane na Podkarpaciu.
To wielka  lekcja historii i patriotyzmu. W tym roku zebraliśmy 200 zniczy, które 20 października zostały dostarczone do siedziby Telewizji Rzeszów. Potem pojadą na Ukrainę tak, aby miejscowi Polacy, 1 listopada mogli zapalić je na grobach swoich bliskich, ale też tych często bezimiennych. Tym razem w związku z trwającą na Ukrainie wojną, za wschodnią granicę zostaną zawiezione znicze, które będzie można zapalić na grobach ukraińskich żołnierzy, którzy w niej zginęli, a są pochowani między innymi na Cmentarzu Łyczakowskim.