Święto Ziemi PDF Drukuj Email
img_20220429_104032.jpg - 264.08 Kb„Ziemia nie należy do człowieka, człowiek należy do Ziemi. Cokolwiek przydarzy się Ziemi, przydarzy się człowiekowi. Człowiek nie utkał pajęczyny życia, jest on niteczką w tej pajęczynie. Jeżeli niszczy pajęczynę, niszczy samego siebie ….”
Słowa indiańskiego wodza wypowiedziane w XVIII wieku nie straciły nic na swej aktualności. Żyjemy, dorastamy i starzejemy się w otoczeniu przyrody i zieleni, która wpływa kojąco na nasz organizm. Wydaje się nam, że możemy bezkarnie ingerować w środowisko naturalne i czerpać zyski z jego zasobów. Często nie zdajemy sobie jednak sprawy z tego, jak  go nieodwracalnie degradujemy. Nie możemy więc wobec tego problemu pozostać obojętni. Jako członkowie Szkolnego Koła Ekologicznego „Ekofani” przez cały rok podejmowaliśmy szereg inicjatyw, aby uświadomić potrzebę dbania o Matkę Ziemię. Zorganizowaliśmy konkursy: ekologiczny karmnik, recyklingowy strój, projekty ulotek i plakietki „oszczędzamy energię, ograniczamy zużycie wody”. Uczniowie klasy 5 i 8 wykonali plakaty tematyczne związane z tegorocznymi obchodami Dnia Ziemi pod hasłem „Zainwestuj w planetę Ziemię”. W ramach realizacji IV modułu Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego – Emocja zorganizowaliśmy Zielony Dzień (uczniowie w tym dniu w swoim ubiorze mieli zielone elementy i spożywali posiłki przygotowane z zielonych produktów). Podsumowaniem tych przedsięwzięć był apel zorganizowany dla całej społeczności szkolnej przez członków Koła Ekologicznego.