Aktywizacja kulturalna - twórz radio i teatr w domu PDF Drukuj Email
Nasza szkoła przystąpiła do programu „Wsparcie szkół i placówek w zajęciach pozalekcyjnych w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19”. Patronat nad programem sprawuje Kuratorium Oświaty w Rzeszowie oraz Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, Teatr im. Wandy Siemaszkowej, Polskie Radio Rzeszów oraz Telewizja Polska SA Oddział w Rzeszowie.

Program ma na celu uzupełnienie zdalnej edukacji przez:
– aktywizację kulturalną dzieci i młodzieży sprzyjającą rozwijaniu zainteresowań, poszerzaniu wiedzy i promocji postaw twórczych;
– umożliwienie kreatywnej pracy dzieciom i młodzieży w ich miejscach zamieszkania poprzez współpracę (kontakt online) z twórcami, ekspertami, artystami, dziennikarzami z wojewódzkich jednostek kultury, rozgłośni regionalnej Polskiego Radia oraz Oddziału Regionalnego Telewizji Polskiej,
– udostępnienie zasobów tych instytucji do domowej pracy dzieci i młodzieży, w tym realizacji samodzielnych projektów artystycznych.

W ramach udziału w programie uczniowie naszej szkoły  będą mogli obejrzeć dwa spektakle: "Sprawiedliwi. Historia rodziny Ulmów" oraz "Dzieci Hioba. Wiek XX". Aktorzy Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie przeprowadzą też z naszymi uczniami warsztaty  teatralne online.

Przystąpiliśmy również do modułu : "Twórz radio w domu – słuchowiska" gwarantującego kreatywną zabawę w twórców i aktorów. Uczniowie mogą wysyłać do radia swoje  autorskie nagrania audio, prezentujące interpretację tekstów polskich pisarzy i poetów, w tym np.: Aleksandra Fredry, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego lub też prezentujących autorski tekst. Zachęcamy uczniów do nadsyłania prac.
                                                                                                      E.B.