E-learning

 

NASZE SUKCESY

 

SOCRATES


 

WAŻNE STRONY

Bezpieczna Szkoła

http://bezpieczna-szkola.com/bezpieczna-szkola-2012-i-tura.html

BIP

SONDA

Co najchętniej robisz w czasie wolnym?
 
Wycieczka do Kopalni Soli w Bochni PDF Drukuj Email
2 marca 2020 r. uczniowie klas IIa i IIIa wraz ze swoimi wychowawczyniami - p. Jolantą Gawryś i p. Renatą Żak oraz opiekunami - p. Justyną Budak i p. Dorotą Krupą zwiedzili najstarszą w Polsce  Kopalnię Soli w Bochni, która wygląda dziś jak podziemne miasto.

Zwiedzanie kopalni rozpoczęli od zjazdu pod ziemię szybem Campi. Tuż po zjeździe, na uczestników wycieczki czekała kolejka, która przemierzyła kilometrową trasę. Kolejka jechała dość szybko, ale po drodze można było zobaczyć wiele zabytków, postaci i ciekawych, zagadkowych miejsc.

Za pomocą holograficznych i interaktywnych inscenizacji oraz przestrzennych słuchowisk pokazane zostały średniowieczne techniki wydobywcze, zwyczaje górnicze oraz inne aspekty z życia kopalni. Zwiedzanie kopalni miało charakter podróży w czasie, w którą zabrani zostali uczniowie. W opowiadaniu o historii bocheńskiej kopalni przewodnikom pomogli polscy królowie oraz żupnicy genueńscy. Niesamowite wrażenie zrobiła piękna solna kaplica św. Kingi i długie górnicze szyby.

Po przerwie na posiłek w podziemnej stołówce, do której prowadziło ponad 300 schodów, dzieci wzięły udział w zajęciach edukacyjnych "Spotkanie z duchem kopalni -  Skarbnikiem", który usystematyzował i utrwalił wiedzę zdobytą podczas wycieczki, a na zakończenie spotkania wręczył każdemu woreczek bocheńskiej soli.

Zwiedzanie kopalni zakończyło się pobytem w komorze Ważyn. Miejsce to pozwoliło naszym uczniom na zrelaksowanie się, sportowe gry i zabawy, zakup pamiątek i zjedzenie smakołyków. Czterogodzinny pobyt w kopalni okazał się niezwykłą przygodą, interesującą lekcją oraz świetną zabawą.

Na zakończenie wizyty w kopalni, dzieci obejrzały 100-letnią działającą jeszcze maszynę parową i zbiór różnych kryształów soli.

Uczestnicy wycieczki byli nieco zmęczeni, ale pełni niezapomnianych przeżyć.
J.G.
 

 
 
Byjoomla Synegy Font changer Byjoomla Synegy Font changer Byjoomla Synegy Font changer

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa


Wolontariat


MAPA KULTURY

 

KOMISJA EUROPEJSKA


 

FRSE

Erasmus+

eTwinning

KOŁO MUZYCZNE


 

KOŁO EKOLOGICZNE

 

WERSJE JĘZYKOWE

GOŚCIMY

Naszą witrynę przegląda teraz 6 gości