E-learning

 

NASZE SUKCESY

 

SOCRATES


 

WAŻNE STRONY

























Bezpieczna Szkoła

http://bezpieczna-szkola.com/bezpieczna-szkola-2012-i-tura.html

BIP

SONDA

Co najchętniej robisz w czasie wolnym?
 
Członkowie Szkolnego Koła Ekologicznego PDF Drukuj Email


Członkowie Szkolnego Koła Ekologicznego mają już za sobą wykonanie czwartego zadania w ramach Ogólnopolskiej Akcji Ekologicznej „Florek”.
Bardzo spodobał nam się pomysł odwiedzenia sadu, więc dnia 19 kwietnia 2011 roku, po południu całą grupą wraz z opiekunką: p. Jadwigą Korzec udaliśmy się na umówione wcześniej spotkanie z panem Żołdakiem, który od około dwudziestu lat zajmuje się sadzeniem i pielęgnacją drzewek owocowych.
Uzyskaliśmy wiele cennych informacji na temat pielęgnowania drzewek owocowych. Okazało się, że z pozoru łatwa praca sadownika tak naprawdę wymaga ogromnej cierpliwości i pochłania bardzo dużo czasu, a efekty nie zawsze są odczuwalne. Zdarza się, że rośliny niszczone są między innymi przez obfite opady deszczu czy grad. Istnieje także wiele szkodników i wirusów, zagrażających drzewkom, dlatego oprócz typowych, mechanicznych prac pielęgnacyjnych, stosuje się różnego rodzaju opryski chemiczne. Są to związki zwalczające choroby ( np. grzybowe), zwalczające różnorodne szkodniki pojawiające się w sadach, w kolejnych fazach rozwoju drzew i krzewów owocowych, środki owadobójcze, chwastobójcze i inne. Są one bardzo kosztowne dla sadownika , a ich stosowanie jest restrykcyjnie kontrolowane przez odpowiednie służby sanitarne. Dowiedzieliśmy się również, dlaczego i jak należy przycinać drzewka, - celem tego zabiegu jest uzyskanie równowagi między pędami tegorocznymi i ubiegłorocznymi. Przycinanie ma zagwarantować dobry zbiór owoców w bieżącym roku i wystarczającą ilość pędów na następny rok. Wiemy już też, że gałązki młodych drzewek należy formować, przywiązując je tak, aby były prostopadłe do przewodnika. Należy także kosić „dzikie” rośliny rosnące w sadzie, gdyż pobierając wodę i sole mineralne z gleby stają się konkurencją dla drzewek i krzewów owocowych.
Mieliśmy także możliwość obejrzenia maszyn jakimi posługuje się podczas pracy sadzie nasz gospodarz. Spróbowaliśmy również przepysznych jabłek, których niebiański smak długo będzie nam się kojarzyć z tą niezapomnianą wizytą.
Wracając do szkoły, dzieliliśmy się wrażeniami, a nasza wizyta w sadzie została udokumentowana na zdjęciach, które postaramy się zaprezentować na zlocie. Trzymajcie za nas kciuki!
Dominika Przywara, kl. III a


zobacz galerię




 
Byjoomla Synegy Font changer Byjoomla Synegy Font changer Byjoomla Synegy Font changer

Wolontariat


Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa


Laboratoria przyszłości

logotyp-laboratoria.png - 16.13 Kb

MAPA KULTURY

 

KOMISJA EUROPEJSKA


 

FRSE

Erasmus+

eTwinning

KOŁO MUZYCZNE


 

KOŁO EKOLOGICZNE

 

WERSJE JĘZYKOWE

GOŚCIMY

Naszą witrynę przegląda teraz 40 gości