E-learning

 

NASZE SUKCESY

 

SOCRATES


 

WAŻNE STRONY

























Bezpieczna Szkoła

http://bezpieczna-szkola.com/bezpieczna-szkola-2012-i-tura.html

BIP

SONDA

Co najchętniej robisz w czasie wolnym?
 
Wieczornica „ Katyń – Golgota Wschodu” PDF Drukuj Email

Wieczornica „ Katyń – Golgota Wschodu”

15 kwietnia 2011 roku w sali widowiskowej Samorządowego Ośrodka Kultury i Sportu w Chorzelowie odbyła się uroczysta wieczornica z okazji 70 rocznicy zbrodni katyńskiej zatytułowana „Katyń – Golgota Wschodu”, która została przygotowana przez uczniów naszego gimnazjum pod czujnym okiem nauczycieli: p. Lidii Kutrybały, p. Aliny Łukaszek, p. Renaty Flis , p. Elżbiety Masłyk oraz przy współpracy p. Małgorzaty Lasek , p. Bożeny Telegi i p. Tadeusza Wywrockiego.
Wydarzenia sprzed ponad siedemdziesięciu lat odżyły na nowo w montażu słowno-muzycznym . Przybyłym na wieczornicę przypomniano , że Katyń to miejsce , które powinno pozostać na zawsze w pamięci każdego Polaka. Kojarzy się ono z ludobójczą polityką władz sowieckich wobec narodu polskiego. Mówiąc „Katyń”, myślimy przede wszystkim o pomordowanych przez NKWD na nieludzkiej ziemi wiosną 1940 roku jeńcach z Kozielska, Ostaszkowa i Starobielska. Katyń to okrucieństwo wobec bezbronnych, bestialstwo wobec ofiar, nienawiść i oszustwo wobec ludzi, którym wpierw kazano wierzyć, w wolność i powrót do domu, aby później wymordować ich jednego po drugim bez żadnego ostrzeżenia, bez możliwości napisania ostatniego listu, nawet odmówienia ostatniej modlitwy. Zbrodnicze dzieło rozpoczęto, gdy po zimie przyroda budziła się do życia. Pierwszy transport odszedł z Kozielska 3 kwietnia 1940 roku, a ostatni 12 maja 1940 roku. Jeńców rozstrzeliwano w lesie katyńskim. Ustawiano ich nad grobami, wiązano ręce sznurem, po czym wszystkich zabijano z bliskiej odległości ,oddając strzał w tył głowy. Dokonano egzekucji na prawie 25 tysiącach niewinnych ludzi. Ci, którzy spoczywają w tej nieludzkiej ziemi ,byli ludźmi honoru. Zbrodni, której dokonano, nie da się cofnąć, nie zmienimy biegu wydarzeń, ale pamięć o niej jest powinnością każdego Polaka, gdyż, przytaczając słowa Adama Mickiewicza: „Jeśli zapomnimy o nich, niech Bóg zapomni o nas”.
Istotę i znaczenie tych słów dało się odczuć podczas wieczornicy. Można było zauważyć, że wśród zgromadzonych panowała bardzo podniosła atmosfera. Sugestywność przekazu podczas recytacji wzmocniły drastyczne sceny wykorzystane w prezentacji multimedialnej. Cisza panująca na sali, a po występie długo niemilknące brawa- to wyraz uznania dla wszystkich, którzy starali się przypomnieć te bolesne chwile. Wielu nie kryło łez wzruszenia.
Wspomniano też oraz uczczono minutą ciszy pamięć tych, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Przez ofiarę życia, tych równie niewinnych 96 osób, prawda okrutnej zbrodni ujrzała światło dzienne i to dzięki nim nikt w Polsce, Europie, czy na świecie nie może powiedzieć , że nie wie, co się stało w Katyniu.
Dominika Przywara, klasa III a

 zobacz galerię
 
Byjoomla Synegy Font changer Byjoomla Synegy Font changer Byjoomla Synegy Font changer

Wolontariat


Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa


Laboratoria przyszłości

logotyp-laboratoria.png - 16.13 Kb

MAPA KULTURY

 

KOMISJA EUROPEJSKA


 

FRSE

Erasmus+

eTwinning

KOŁO MUZYCZNE


 

KOŁO EKOLOGICZNE

 

WERSJE JĘZYKOWE

GOŚCIMY

Naszą witrynę przegląda teraz 37 gości