E-learning

 

NASZE SUKCESY

 

SOCRATES


 

WAŻNE STRONY

Bezpieczna Szkoła

http://bezpieczna-szkola.com/bezpieczna-szkola-2012-i-tura.html

BIP

SONDA

Co najchętniej robisz w czasie wolnym?
 
Uczniowie z Zespołu Szkół Chorzelowie świętowali Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka PDF Drukuj Email
Zespół Szkół w Chorzelowie bierze udział w światowych obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych przez UNICEF Polska. W tym roku przypada wyjątkowa - 30. rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. 20 listopada to szczególna data, która powinna zwracać naszą uwagę na dzieci i ich prawa.
Ze względu na organizację pracy szkoły, postanowiliśmy przyspieszyć tę uroczystość o jeden dzień. I tak 19 listopada zrobiło się u nas niebiesko.

W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowanie dzieci. UNICEF w swoich działaniach zwraca uwagę na te kwestie i inicjuje różne projekty, których celem jest upowszechnienie wiedzy o prawach dziecka.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.

W obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka włączyły się także placówki edukacyjne w Polsce, setki szkół i przedszkoli zdecydowały się uczcić 30. rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. w tym nasza szkoła. W ramach akcji  zorganizowano cykl spotkań w klasach, których celem było poznanie praw dzieci oraz ich sytuacji w różnych zakątkach świata. Młodsi uczniowie rysowali zabawy, w jakie lubią lub lubili się bawić.

Natomiast młodzież klas IV – VIII przygotowała pantomimy przedstawiające, wylosowane wcześniej, prawa dziecka. W dniu dzisiejszym (19.11) przy piosence Majki Jeżowskiej „Wszystkie dzieci nasze są”, utworzyliśmy niebieski korowód, który przechodząc korytarzami zebrał całą społeczność uczniowską na II piętrze. Tu ustawiliśmy się do wspólnego zdjęcia.

Potem uczniowie klas 0 – III wrócili do swoich sal. Starsi pozostali, żeby wsłuchać informacji dotyczących Konwencji o prawach dziecka przygotowanej przez kolegów z kl. VII i zaprezentować przygotowane pantomimy. Emocji było wiele, każdy chciał pokazać się z jak najlepszej strony. Widać było pełne zaangażowanie wszystkich zespołów, niestety wygrać mógł tylko jeden. Była to klasa VI b, której przypadło zobrazować prawo dzieci niepełnosprawnych do pełnego dostępu do edukacji.

Młodsze  dzieci  za swoje zaangażowanie w akcję otrzymały cukierki i niebieskie baloniki.

Miejmy nadzieję, że znajomość praw dziecka pozostanie w pamięci wszystkich uczniów, uczennic, nauczycielek i nauczycieli Zespołu Szkół w Chorzelowie.
M.P.
 

 
Byjoomla Synegy Font changer Byjoomla Synegy Font changer Byjoomla Synegy Font changer

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa


Wolontariat


MAPA KULTURY

 

KOMISJA EUROPEJSKA


 

FRSE

Erasmus+

eTwinning

KOŁO MUZYCZNE


 

KOŁO EKOLOGICZNE

 

WERSJE JĘZYKOWE

GOŚCIMY

Naszą witrynę przegląda teraz 3 gości