E-learning

 

NASZE SUKCESY

 

SOCRATES


 

WAŻNE STRONY

Bezpieczna Szkoła

http://bezpieczna-szkola.com/bezpieczna-szkola-2012-i-tura.html

BIP

SONDA

Co najchętniej robisz w czasie wolnym?
 
Pociąg do niepodległości PDF Drukuj Email
W tym roku szkolnym rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości  była obchodzona w naszej szkole wyjątkowo uroczyście .Wraz z przedstawicielami  Mieleckiej Jednostki Strzeleckiej 2093 im. gen. broni Władysława Sikorskiego oraz Stowarzyszenia ,,Orzeł Biały-Strzelec” naszą szkołę odwiedziła Pani Kinga Hałacińska, dziennikarka, wnuczka płk Andrzeja Hałacińskiego autora słów Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego ,,My, Pierwsza Brygada”. Pani Hałacińska podzieliła się z nami historią życia jej dziadka, który był kawalerem Orderu Virtuti Militari oraz ofiarą zbrodni katyńskiej. 
Mieliśmy okazję wysłuchać niezwykłej lekcji historii, która przypomniała nam o tym, jak byli traktowani polscy oficerowie pojmani do niewoli sowieckiej, jak ginęli w miejscach kaźni i jak następnie były traktowane  przez sowietów i aparat   PRL ich rodziny. Podczas spotkania miało miejsce również przekazanie Ognia Niepodległości z Kostiuchnówki na Ukrainie. W dniach 4-6 lipca 1916 roku pod Kościuchnówką Legiony Polskie prowadziły działania opóźniające przeciwko oddziałom rosyjskim. Dziś w Kościuchnówce jest polski Cmentarz Legionowy, którym opiekują się  harcerze polscy i to  stąd corocznie zabierają  do Polski „Ogień Niepodległości”. Ogień ten trafił i  do naszej szkoły, by potem w uroczystym pochodzie dotrzeć do leżącej w pobliżu szkoły kaplicy poświęconej bohaterom I i II wojny światowej .Scenariusz naszej uroczystości nawiązywał do symbolicznej podróży pociągiem przez najważniejsze stacje w historii Polski tj. niewola, powstania: kościuszkowskie, listopadowe i styczniowe, pierwsza wojna światowa oraz wolność. Podróż rozpoczęliśmy pieśnią, życzeniem ” Żeby Polska, była Polską”. Słuchaliśmy i oglądaliśmy, jak zawiłe i trudne były polskie drogi do uzyskania niepodległości. Wiersze, pieśni patriotyczne przypomniały nam nastrój, powagę, tęsknotę, dramatyzm, ale także nadzieję i radość z wywalczonej wolności. Ważnym  momentem było również wspólne wykonanie wszystkich zwrotek hymnu narodowego w symbolicznym czasie o godz. 11.11.


 
Byjoomla Synegy Font changer Byjoomla Synegy Font changer Byjoomla Synegy Font changer

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa


Wolontariat


MAPA KULTURY

 

KOMISJA EUROPEJSKA


 

FRSE

Erasmus+

eTwinning

KOŁO MUZYCZNE


 

KOŁO EKOLOGICZNE

 

WERSJE JĘZYKOWE

GOŚCIMY

Naszą witrynę przegląda teraz 24 gości